Jak se Vaše prsa mění během těhotenství?

Když se řekne těhotenství a prsa, každá žena pomyslí na to, jak prsa rostou a rostou a rostou. Je toho ale více, co se s prsy během této doby děje. Následující informace pomůžou těhotným ženám poch​opit změny anatomie prsou a lépe se tak připravit na proces kojení.

1. Prsa rostou

Vaše prsa začnou růst již pár týdnů po otěhotnění, obvykle povyrostou až o dvě konfekční velikosti. Růst je způsoben tvořícími se buňkami, které produkují mléko.

2. Prsa bolí

Poprsí a bradavky jsou velice citlivé oblasti, které reagují na hormonální změny Vašeho těla. Při těhotenství se zvyšuje průtok krve v prsní tkáni, a proto prsa bolí.

Tipy:
- Bolesti můžete zabránit dobře padnoucí podprsenkou, která zabrání bolestivému pohybu Vašich prsou.
- Bolesti často přetrvávají i přes noc a vy kvůli tomu nemůžete pořádně spát? Pak je vhodné si pořídit pohodlnou mateřskou podprsenku, ve které můžete spát. Opět tak zmírníte pohyb prsou a jejich citlivost.

3. Dvorce

Vaše dvorce ztmavnou a mohou se stát většími, to proto, aby Vaše novorozené miminko lépe tuto oblast vidělo.

4. Colostrum

Během posledního trimestru může z Vašich prsou unikat malé množství mleziva, což je hustá, žlutá látka. Mlezivo je tekutina, ze které se brzy stane mléko. Mlezivo pije Vaše dítě v prvních dnech po porodu, pravé mléko přijde na řadu zhruba 3 dny po porodu.

Jak pečovat o prsa po porodu?

1. Kojení

Po narození Vašeho potomka začnete kojit. Je nutné si kontrolovat správnou polohu miminka, ale i polohu bradavky. Pokud si na tyto dvě věci nedáte dostatečný pozor, mohla by jste si poškodit bradavky. Bradavky nejsou na tvrdé dásně miminka zvyklé a díky zvýšenému tlaku mohou vzniknout drobné prasklinky tzv. ragády.

Tipy:
- V případě popraskaných bradavek si pořiďte speciální krém pro tento problém, který prasklinky pomůže vyhojit.
- Pomoc Vám může i odbornice na kojení, která Vám poradí co je během kojení dobré dělat a jak se vyvarovat poničení bradavek a prsou.

2. Hygiena

Během kojení je nutné se pečlivě starat o hygienu prsou a bradavek. To znamená denně tuto oblast omývat čistou vodou bez použití sprchových prostředků. Při kojení se často stává, že mléko uniká, i když nekojíte. Pořiďte si speciální vložky do podprsenky, které zabrání prosáknutí mléka. Nezapomeňte ale tyto vložky často měnit.

Tipy:
- Aby Vaše prsa byla krásná i po kojení noste mateřské a kojící podprsenky během dne i noci. Prsa se tak nevytahají a zachovají si hezký tvar.
- Pravidelně posilujte na prsní svaly, předejdete tím, již zmíněnému vytáhnutí prsní tkáně.
- Pravidelně ošetřujte prsa přírodní tělovou kosmetikou. Kůže si tak zachová svou pružnost.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

JACK & JONES Přechodná bunda 'Rocky' tmavě béžová

1749 Kč
Shop

JACK & JONES Kalhoty 'JOIN' šedá / černá

749 Kč
Shop

ALPHA INDUSTRIES Přechodná bunda olivová / červená

4499 Kč
Shop

River Island Legíny 'ALESTA' pink

319 Kč
Shop

LingaDore Podprsenka 'Wire' černá

779 Kč
Shop

JACK & JONES Kalhoty 'Will ' šedý melír / černá / bílá

1249 Kč
Shop