Jak vybrat šatní skříň do ložnice?

Kromě postele je šatní skříň druhým nejdůležitějším nábytkem v ložnici. Kromě designu by ale měla být zejména praktická, a proto byste se při jejím výběru měli zaměřit i na důležité parametry, jako jsou rozměry, vnitřní uspořádání a způsob otevírání. 

Rozměry skříně

Asi nejdůležitějším kritériem pro výběr vhodné šatní skříně jsou její rozměry. Jsou totiž limitovány uspořádáním a velikostí ložnice. Nemůžete si dovolit koupit větší skříň, než kolik na ni máte prostoru. Pro pověšení oblečení vám stačí 70 cm pod závěsnou tyčí. Běžné oblečení, jako jsou trička, si vystačí s hloubkou skříně minimálně 45 cm. Objemnější oblečení na ramínkách si žádá alespoň 55 cm prostoru. 

Ac9724c22b5014a7b34adbb2e4165f75a80fbe7a Kvalitni Satni Skrin Kola 2 Cerna Sirka 180 Cm Bez Led Osvetleni

Můžete ale sehnat skříně atypičtějších rozměrů, které vám pomohou vyhovovat více:

  • skříně na míru
  • vestavěné skříně 
  • úzké skříně do malých ložnic 
  • rohová šatní skříň

Zvolte si způsob otevírání 

Oblíbeným typem otevírání jsou posuvné dveře. Ty vám totiž ušetří další prostor, který byste potřebovali před skříní. Nebudou vás tak omezovat v pohybu. Pokud máte ložnici nebo šatnu větší, pak klidně zvolte klasické dveře, které nedělají při otevírání tolik hluku a můžete s nimi otevřít celou skříň najednou, nejen její část. 

TIP: Praktickou vychytávkou bývá zrcadlo na dveřích skříně. Nejen, že vám poslouží při kontrole vašeho outfitu, ale také opticky prosvětlí a zvětší prostor.

Vnitřní uspořádání skříně 

Nejoblíbenějším typem šatní skříně je skříň policová. Právě police tvoří její základní část, doplněná bývá zásuvkami a závěsnou tyčí na kabáty, šaty a košile. 

Praktická je také variabilita skříní, kdy si můžete zvolit počet a výšku polic podle svých potřeb. U zásuvek si dobře zvolte pojezdy. Ideální jsou kovové kuličkové, které se méně opotřebovávají. Nehrozí pak, že se budou zasekávat.

E70640b73ad4e6c6a1d97a219a353b4efe324b7d Prostorna Satni Skrin Caleb 230 X 215 Dub Truflovy

Nebuďte limitovaní jenom vnitřním uspořádáním, vyzkoušejte i praktické organizéry na oblečení. Přehledně tak zorganizujete ponožky a spodní prádlo, kabelky, pásky nebo boty. Nezapomeňte ani na pár kusů obalu na oděv, který využijete třeba pro oblek nebo večerní šaty. 

Dekor slaďte s postelí a podlahou

Kromě funkčnosti je důležitý také design skříně, aby nepůsobila v ložnici jako pěst na oko. Pokud máte dveře a podlahu v určitém dekoru, pak určitě vybírejte podle nich. Myslete na to, že dekor skříně by měl být o dva odstíny světlejší nebo naopak tmavší, než dřevěná podlaha. Tohle pravidlo “dvou odstínů” si zapamatujte. V budoucnu se vám ještě bude hodit. 

Foto: https://static.biano.cz/i/product/2040-2040/f1/f5/b3/4eb7eaa621b2e1866df2cf6bb5c29e9688971562-satni-skrin-multi-35-203-cm-bila-dvere-bile-lamino.jpg

Jak poznat stabilní skříň 

Kromě toho, že by skříň měla být z kvalitních a odolných materiálů je třeba si také pohlídat tloušťku jednotlivých prken, které také ovlivní nosnost jednotlivých polic. Máte-li skříň z lamina, hlídejte, aby jeho tloušťka nebyla menší než 18 mm. Protože se jedná o velmi vytížený kus nábytku, čím vyšší tloušťku bude skříň mít, tím stabilnější a pevnější skříň bude a o to méně se vám jednotlivé police budou prohýbat. 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

JACK & JONES Přechodná bunda 'Rocky' tmavě béžová

1749 Kč
Shop

JACK & JONES Kalhoty 'JOIN' šedá / černá

749 Kč
Shop

ALPHA INDUSTRIES Přechodná bunda olivová / červená

4499 Kč
Shop

River Island Legíny 'ALESTA' pink

319 Kč
Shop

LingaDore Podprsenka 'Wire' černá

779 Kč
Shop

JACK & JONES Kalhoty 'Will ' šedý melír / černá / bílá

1249 Kč
Shop