Kromě postele je šatní skříň druhým nejdůležitějším nábytkem v ložnici. Kromě designu by ale měla být zejména praktická, a proto byste se při jejím výběru měli zaměřit i na důležité parametry, jako jsou rozměry, vnitřní uspořádání a způsob otevírání.
Asi nejdůležitějším kritériem pro výběr vhodné šatní skříně jsou její rozměry. Jsou totiž limitovány uspořádáním a velikostí ložnice. Nemůžete si dovolit koupit větší skříň, než kolik na ni máte prostoru. Pro pověšení oblečení vám stačí 70 cm pod závěsnou tyčí. Běžné oblečení, jako jsou trička, si vystačí s hloubkou skříně minimálně 45 cm. Objemnější oblečení na ramínkách si žádá alespoň 55 cm prostoru.
Můžete ale sehnat skříně atypičtějších rozměrů, které vám pomohou vyhovovat více:
Oblíbeným typem otevírání jsou posuvné dveře. Ty vám totiž ušetří další prostor, který byste potřebovali před skříní. Nebudou vás tak omezovat v pohybu. Pokud máte ložnici nebo šatnu větší, pak klidně zvolte klasické dveře, které nedělají při otevírání tolik hluku a můžete s nimi otevřít celou skříň najednou, nejen její část.
TIP: Praktickou vychytávkou bývá zrcadlo na dveřích skříně. Nejen, že vám poslouží při kontrole vašeho outfitu, ale také opticky prosvětlí a zvětší prostor.
Nejoblíbenějším typem šatní skříně je skříň policová. Právě police tvoří její základní část, doplněná bývá zásuvkami a závěsnou tyčí na kabáty, šaty a košile.
Praktická je také variabilita skříní, kdy si můžete zvolit počet a výšku polic podle svých potřeb. U zásuvek si dobře zvolte pojezdy. Ideální jsou kovové kuličkové, které se méně opotřebovávají. Nehrozí pak, že se budou zasekávat.
Nebuďte limitovaní jenom vnitřním uspořádáním, vyzkoušejte i praktické organizéry na oblečení. Přehledně tak zorganizujete ponožky a spodní prádlo, kabelky, pásky nebo boty. Nezapomeňte ani na pár kusů obalu na oděv, který využijete třeba pro oblek nebo večerní šaty.
Kromě funkčnosti je důležitý také design skříně, aby nepůsobila v ložnici jako pěst na oko. Pokud máte dveře a podlahu v určitém dekoru, pak určitě vybírejte podle nich. Myslete na to, že dekor skříně by měl být o dva odstíny světlejší nebo naopak tmavší, než dřevěná podlaha. Tohle pravidlo “dvou odstínů” si zapamatujte. V budoucnu se vám ještě bude hodit.
Kromě toho, že by skříň měla být z kvalitních a odolných materiálů je třeba si také pohlídat tloušťku jednotlivých prken, které také ovlivní nosnost jednotlivých polic. Máte-li skříň z lamina, hlídejte, aby jeho tloušťka nebyla menší než 18 mm. Protože se jedná o velmi vytížený kus nábytku, čím vyšší tloušťku bude skříň mít, tím stabilnější a pevnější skříň bude a o to méně se vám jednotlivé police budou prohýbat.