Vyberte si stropní svítidlo, na které bude radost pohledět

Splnili jste si sen o vlastním bydlení a nastal čas vybrat osvětlení? Nebo jen chcete dodat svému bytu nový rozměr? Vhodné svítidlo nesmí chybět v žádné místnosti. Postará se o příjemnou atmosféru a místnosti dodá nový šmrnc. Jak vybrat stropní světlo, které nejen dobře vypadá, ale taky plní svůj účel?

Bez stropního svítidla se neobejdete

Světlo má své místo v každém interiéru. Plní hned několik funkcí, umožní nám dělat to, co nás baví, i to, co dělat prostě musíme. Stropní svítidla jsou důležitá hned ze dvou důvodů.
  • Jsou hlavním zdrojem světla v místnosti, osvětlují ji z jejího nejvyššího bodu. V ideálním případě by mělo místnost osvítit stropní světlo celou.
  • Udávají tón interiéru, definují styl, kterému je třeba celý prostor přizpůsobit. Se světlem je třeba sladit stěny i podlahu, nábytek i bytový textil.
Víte, že když vybíráte světlo do interiéru, je důležité střídání světla a stínů? Ostrým stínům se vyhněte, v ideálním případě vsaďte na kombinaci přímého a nepřímého světla.

Z jakých stropních svítidel můžete vybírat?

Mezi hlavní typy stropních světel patří:
  • Přisazená svítidla, která se instalují v úrovni stropu, bez odsazení.
  • Odsazená svítidla, která se neinstalují přímo na strop, ale mají držák nebo jiné uchycení, které mezi stropem a samotným světlem vytváří mezeru.
  • Bodovky jako nastavitelné osvětlení. Víte, že je můžete nasměrovat na jakékoli místo?
  • Zapuštěné bodové osvětlení, které se instaluje přímo do stropu a je vhodným řešením pro místnosti s nízkými stropy.

Jak vybrat to pravé světlo?

Možná si říkáte, že na tom není nic složitého. Stačí si vybrat světlo, které se zalíbí vašemu oku. Jenže co když neposkytne dostatek světla, nebo se do místnosti vůbec nebude hodit? Ani výběr svítidel neuspěchejte, vybírejte je s rozmyslem. Položte si otázku, do jaké místnosti světlo vybíráte a co od něj vůbec očekáváte. Až pak se pusťte do výběru. Zajímejte se i o patici, tedy místo, kde ke svítidlu připojíte žárovku. Jakou žárovku budete do svítidla potřebovat? Je to malý nebo velký Edisonův závit? Jde o jiný typ šroubovacího závitu? Nebo šroubovací vůbec není?

stropni svitidlo 

Dobře si rozmyslete i to, z jakého materiálu by svítidlo mělo být vyrobené a jaký je jeho příkon a výkon. Klasikou jsou skleněná svítidla, vsadit ale můžete i na plastová, dřevěná, keramická a ocelová. Slaďte je s ostatním interiérem. V dnešní době je třeba myslet i na spotřebu elektrické energie, o které nám mnohé napoví příkon a výkon. Maximální výkon sice slibuje co největší svítivost, na druhou stranu je ale třeba počítat s vyšší spotřebou energie. Ideální svítidla mají nízký příkon, ale co největší výkon, co takhle vsadit na LED světla? Náš tip na závěr: Pouvažujte i o dalších funkcích, které by světlo mělo mít. Co takový stmívač, ovládání čidlem, nebo stropní světlo kombinované s ventilátorem?

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

ONLY Carmakoma Kalhoty 'APRIL' noční modrá

259 Kč
Shop

MUSTANG Šněrovací kozačky režná / černá

1999 Kč
Shop

ELLESSE Přechodná bunda 'Arbitra' zlatá / zelená / bílá

836 Kč
Shop

Blutsgeschwister Tričko 'Vintage Heart' pink / bílá

473 Kč
Shop

ESPRIT Pantofle offwhite

550 Kč
Shop

JACK & JONES Tričko bledě fialová / mix barev

449 Kč
Shop