Správná volba sportovní podprsenky je velice důležitá. Pokud budete cvičit bez, anebo se špatnou sportovní podprsenkou, může to vést k bolesti prsou, horní části zad a krku nebo k lámání vazů, které prsa podporují.
Až 60% žen má s těmito bolestmi při cvičení zkušenosti a přestaly díky tomu sportovat. Proč se ale omezovat ve sportu, když řešení je tak jednoduché? Sportovní podprsenka správného typu a velikosti Vám umožní pohyb bez bolesti a zabrání možnosti přetažení a trvalému svěšení prsou. Její výběr tedy nepodceňujte, sportovní podprsenka je stejně tak důležitá jako dobrý pár běžeckých bot.
Sportovní podprsenky jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální podporu a zároveň pohodlí, a to i při vysokých nárazových aktivitách. Většina podprsenek má dvě vrstvy speciálního materiálu, který má různé technické aspekty. Speciální tkaniny by měly zajišťovat pravidelné dýchání pokožky, rychlý odvod potu a termoregulaci. Tyto vlastnosti by podprsenky neměly ztrácet i po pravidelném používání a praní.
Sportovní podprsenku si pořizujete hlavně z důvodu opory prsou. Je tedy důležité vybrat správnou sílu opory, kterou Vám podprsenka bude zajišťovat. Obecně platí, že ženy s většími košíčky potřebují oporu větší. Záleží ale také na druhu sportu.
Malá opora: Malou oporu prsou budete potřebovat při pomalejších sportovních aktivitách. Mezi ty se řadí např. jóga, posilování, turistika, pilates… .
Střední opora: Silnější oporu je nutné mít při rychlejších sportech, jako je např. aerobní cvičení (zumba, aerobic, piloxing), cyklistika/spinning, inline brusle… .
Vysoká opora: Nutné při vysoce nárazových sportech, jako je např. běhání, kopaná, jízda na koni… .
Český trh nabízí nepřeberné množství sportovních podprsenek všech možných typů. Opět je několik kategorií:
Je to otázka zkoušení, pokusů a omylů. Nakonec však tu správnou podprsenku určitě najdete.